top of page
Woman in Wheelchair Drinking Coffee

יעוץ נגישות פרטנית למקומות עבודה ובתים

הנגשת מקום עבודה או בית מגורים דורשת את הבנת הצרכים האישיים של האדם עם המוגבלות ותכנון סביבתו כך שיוכל להתנהל בעצמאות ובנוחות מירבית.

  • מפגש והבנת הצרכים האישיים לבניית תוכנית הנגשה מותאמת

  • יעוץ לתכנון הנגשת הסביבה הפיזית

  • יעוץ לשילוב ריהוט ומכשור עזר

מאמר על נגישות פרטנית במקומות עבודה

מעוניינים לשלב אנשים עם מוגבלות אצלכם בעסק? הרווח כולו שלכם! בימים אלה, בהם שילוב אנשים עם מוגבלויות נכנס לתודעת הציבור, ואף מחויב מתוקף חקיקה, חשוב שהשילוב יבוצע כהלכה.

שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה הינו רווח נקי לכולנו. אם הנכם עסק פרטי המעסיק מעל 100 עובדים, קיימת חובה על פי חוק (צו הרחבה לעידוד והגברת תעסוקה של אנשים עם מוגבלויות 2014) להעסיק לפחות 3% עובדים עם מוגבלות. מדוע חשוב להנגיש? כיצד לפעול בנושא ולהנגיש את סביבת העבודה כדי שתהיה יעילה לכולם? ואיך אתם מרוויחים מזה?

מדוע להנגיש את מקום העבודה?

נגישות לאנשים עם מוגבלויות נועדה לאפשר לאדם עם מוגבלות לעבוד בחברתכם ולסייר במקומות שהנכם מעוניינים להציג, באופן עצמאי ומכובד, מבלי להזדקק לסיוע בפעולות פשוטות ויומיומיות שיעמידו את האדם במצב מבוכה או תלות.

בימים אלה, בהם שילוב אנשים עם מוגבלויות נכנס לתודעת הציבור ומיושם יותר ויותר, חשוב שהשילוב יבוצע באופן שאינו מסכן את האדם עם המוגבלות. הליך הנגשה נכון בא להקנות לאדם עם מוגבלות את אותן הזכויות כמו לשאר האוכלוסייה אך באופן בטוח ועצמאי.

לשירותכם מדריך יעיל לבניית נוהל להעסקת עובדים עם מוגבלות

 

הליכי הנגשה שונים

נגישות לאנשים עם מוגבלויות כוללת מרכיבים רבים המשלימים זה את זה:

האוכלוסייה שעבורה נדרשות התאמות נגישות הינה אנשים עם מוגבלויות פיזיות (אנשים עם מוגבלות בניידות המסתייעים באמצעי עזר לתנועה כגון כיסא גלגלים, הליכון קביים, אנשים המתקשים בביצוע פעולות הדורשות מוטוריקה עדינה ונמוכי קומה) ואנשים עם מוגבלויות חושיות (עיוורים, לקויי ראייה, כבדי שמיעה וחרשים).

חשוב לציין כי התאמות נגישות מסייעות לכלל האוכלוסייה וביניהם כבדי משקל, אוכלוסייה מבוגרת הסובלת במקרים רבים מכושר ראייה, שמיעה וכושר פיזי נמוך ולהורים לתינוקות. כמו כן, הנגישות משפרת את הבטיחות לכלל המשתמשים.

 

 

נגישות לאנשים עם מוגבלויות פיזיות

בחברה הכוללת מגוון רב של סוגי פעילות ומבנים, הנגישות לאנשים עם מוגבלויות פיזיות תבוא לידי ביטוי בהתאמות במשרדי העבודה וקבלת מבקרים, אך גם בכל שירותי העזר והגישה כגון חניה, מדרכות, שבילי גישה, קשר בין מבנים, מזנונים, מקומות התקהלות כאולם כנסים וחדרי ישיבות, מרחבי תצוגה ועוד. זאת כדי לאפשר לכל אדם עם מוגבלות גישה, שהייה בטוחה ושימוש בכל מרכיב הנדרש לו במסגרת תפקידו או ביקורו.

 

נגישות לכבדי שמיעה וחרשים

לאנשים עם לקויות שמיעה נשים דגש על האמצעים להעברת המידע ותנאי האקוסטיקה והתאורה. הנגישות תבוא לידי ביטוי בשימוש במכשור עזר ובאמצעים לשיפור האקוסטיקה והתאורה כך שכבד שמיעה וחרש יוכלו לתפקד ולקבל מידע קולי בדרך המתאימה להם.

 

נגישות ללקויי ראיה ועיוורים

לאנשים עם לקויות ראיה, התאמות הנגישות יבואו לידי ביטוי בשני אופנים:

העברת המידע – אמצעים חלופיים להעברת מידע ויזואלי לעיוורים ואפשרויות תצוגה נוחות יותר ללקוי ראיה - מכשור עזר, מניעת סנוור ויצירת סביבת עבודה או צפיה מותאמים מבחינת תאורה.

אמצעי הכוונה והתראה – אמצעים ויזואליים ומישושיים שיסייעו לאדם עיוור ולקוי ראיה לנוע בשטחי הפעילות בבטחה ולכוון אותו באופן עצמאי יותר לכל מוקדי הפעילות הנדרשים לו.

נגישות השירות והמרכיב האנושי

ההשלמה לביצוע התאמות נגישות במרחב באופן פיזי ובסיוע מכשור עזר הינה במרכיב נגישות השירות. נגישות השירות מושפעת רבות מהגורם האנושי אותו יש להדריך או לכוון כדי שהמאמצים שנעשו בבינוי וברכש יתממשו בפועל. להלן מספר דוגמאות להמחשת נגישות השירות:

  • שילוב אמצעי עזר במהלך כנסים והרצאות כדוגמת דיבוב לשפת הסימנים ו/ או הקרנת המלל על גבי מסך לצד הנואם.

  • התאמת ריהוט נייד ומתקני עזר כגון מתקן שתייה, ספסלי ישיבה, עמדות קבלת קהל.

  • התאמת מסמכי החברה לאנשים עם לקויות ראיה.

  • הדרכת עובדים המשתפים פעולה במסגרת עבודתם עם עובד בעל מוגבלות.

 

מימון

הידעתם כי משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים מעודד להעסיק אנשים עם מוגבלות ואף יצר תכנית מימון לעידוד העסקתם? לפרטים נוספים לחצו כאן 

אפשרות של אנשים עם מוגבלויות שונות להשתלב במערך העובדים של חברתכם, והאפשרות לאפשר לאדם עם מוגבלות לסייר בחברתכם או להיפגש אצלכם עם נציגיכם, תלוי בביצוע פעולות בהתאמת הבינוי, בשימוש במכשור עזר, בהוספת אמצעי הכוונה והתראה, בשינויים באופן העברת המידע ובאופן מתן השירות. רק בדרך זו אנשים עם מוגבלויות יוכלו למצות את זכותם לשילוב בחברה, ועל החברה לפתוח את דלתותיה לאנשים עם מוגבלויות.

מטרתנו היא לסייע לכם לבצע הליך הנגשה מתאים לכם באופן המקצועי והמתאים ביותר וכמו כן לסייע לכם לעמוד בדרישות החוקים התקנות והתקנים בתחום הנגישות הרלוונטיים לסוג הפעילות, המבנים והשטחים שלכם ובאחריותכם.

לכל אורך הליך ההנגשה שהנכם מעוניינים לעבור יעמוד צוות המומחים לרשותכם לקבלת מידע ונענה על כל שאלה בנדון.

bottom of page